Kiek tai kainuoja?

 

Kai kam nors pasakau apie šį savo hobį, tai po nusistebėjimo, kad žmogus kažkuo tokiu užsiima paprastai seka du klausimai: pirmasis yra ar priimu užsakymus laikrodžiams*, ir po jo seka antras: kiek tai kainuoja?

Tai va apie tą antrąjį ir pakalbėkim. Aišku, kad kaip ir visose kitose srityse, kainos gali skirtis milžiniškai – galima nusipirkt seną VW už $50, o galima… dar senesnį Bugatti už $500.000. Tas pats ir su laikrodžiais ir jų dalimis. Todėl kalbėti apie kainas absoliučiai vienareikšmiškai nėra įmanoma, tačiau žinoma galima pabandyti aptarti bent jau orientacines ribas… ką aš ir pabandysiu čia trumpai padaryti.

Grubiai imant mechaninis laikrodis susideda iš:
1. Mechanizmo;
2. Korpuso;
3. Ciferblato;
4. Rodyklių;
5. Dirželio;
6. Pagalbinių detalių (jei jų reikia) – žiedo laikančio mechanizmą, prisukimo velenėlio, karūnėlės, stiklų etc.;
7. Darbo.

Trumpai paeiliui apie kiekvieną:

 

 1. Mechanizmas.

Paprasčiausias / pigiausias variantas būtų įsigyti kinų gamybos mechanizmą. Kinai šiuo metu gamina daugybę rūšių mechaninių laikrodinių mechanizmų, kurių dauguma yra šveicariškų (ETA), rečiau japoniškų (Miyota) mechanizmų daugiau ar mažiau tikslūs klonai. Pavyzdžiui šveicariško ETA 6497 mechanizmo kiniško klono kaina ~$40-100**. Tiesa kinai gamina ir nuosavas originalias ir net išties įdomias mechanizmų konstrukcijas, bet jos ir kainuoja jau daugiau.

Kita vertus, jei norisi naudoti kokį nors senovinį šveicarišką ar amerikietišką ar prancūzišką mechanizmą, tai kainų diapazonas gali būti itin platus. Daugumos tokių normalios klasės (t.y. 15-17 rubinų turinčių) mechanizmų kaina svyruoja ~$50-200 ribose, tam tikri paklausesni mechanizmai (kaip Cortebert 616 ar Hamilton 921/923) pasiekia ir ~$400+, o jei tai kokie nors perdėm reti irba itin aukštos klasės Patek Philipp, Vacheron Constantin, A.Lange, Rolex, Angelus ar pan. kalibrai, tai jų kaina gali viršyti ir $2000 (čia už paprastą time only mechanizmą, nes mechanizmai su komplikacijom – chronografai, repetyrai etc. gali kainuoti ir $10.000+++). Kita vertus, kartais gali pasisekti įsigyti kokį nors labai įdomų, bet ne itin garsaus gamintojo mechanizmą ir už $20 (įskaitant į šią kainą siuntimą iš kito pasaulio krašto).
Tiesa prie šios kainos dar reikės priskaičiuoti mechanizmo „techninę priežiūrą“ – išardymą, išvalymą, surinkimą, sutepimą, reguliavimą, kas kainuoja ~$20-150 ar net daugiau (čia jei mechanizmas be jokių įmantrybių ir jei nėra kokių nors problemų kurias tektų taisyt… ar paties mechanizmo modifikuot (pvz. mažint skersmenį) idant jis tilptų į norimą korpusą).

P1080398v

Keletas atsitiktinių mechanizmų iš stalčiaus (pagal laikrodžio rodyklę nuo 12h): Unitas cal. 6498; Tavannes Pleiades cal. 701; LeCoultre cal. 3 (su cilindriniu pabėgimu); Hamilton grade 917; Longines cal. 18.89M; Hampden Paul Revere. Centre – Vulcain Stroboscopic.

 

 1. Korpusas.

Vėlgi, paprasčiausias / pigiausias variantas yra Kinijoje gamintas korpusas. Jų yra keliolika tipinių variantų, kurių kainos prasideda jau nuo ~$35. Kiek brangesni būna Ukrainoje gaminti korpusai, kurie paprastai atsieina ~$60-150. O brangiausi yra šveicariški ar vokiški korpusai, kurie kainuoja ~$130-400+.

Bet čia kalba eina apie (sąlyginai) serijinius korpusus. Visai kitas dalykas yra korpusai, kuriuos galima priskirti vienetiniams egzemplioriams ir kurių padaroma keletas ar keliolika, geriausiu atveju keletas dešimčių, vienetų. Tokių korpusų kainos prasideda nuo ~$350, o gali siekti ir $600 ir $800 ir net dar daugiau. Ir šie korpusai ne iš brangiųjų metalų, o iš plieno ar bronzos / žalvario (rečiau aliuminio ar titano)).

Dar reikia paminėti, kad minima kaina yra tik pats korpuso komplektas (dažniausiai tai yra korpusas su stiklais, galiniu dangteliu ir karūnėle) – tačiau turėtina omenyje, kad dar papildomai gali kainuoti korpuso modifikavimas (pritaikymas mechanizmui (pratekinimas, skylės prisukimo velenėliui gręžimas etc.) irba korpuso formų keitimas (reshaping’as)), jo dengimas pvz. auksu ar DLC (Diamond Like Coating – tamsiai pilkas / juodas, ypač atsparus trinčiai metalo padengimas… kaip pvz. jo kaina nuo $250 iki $1000+) ir t.t. ir pan.

P1080410v

Keletas korpusų kurie dar laukia savo mechanizmų. Įdomiausi tai gal centrinis monstriškas (60mm skersmens) korpusas (Panerai Egiziano motyvais), labai didelis ir labai sunkus, ir kairėje viršuje esantis žalvarinis korpusas – šiuo metu žalvaris ir bronza (nepaisant jų trūkumų) yra madingi dėl jų su laiku įgaunamos patinos, kuri kiekvieną laikrodį padaro itin individualų.

 

 1. Ciferblatas.

Pigiausias variantas yra naudoti tą ciferblatą, kuris buvo įsigytas kartu su mechanimu, tačiau jis yra toli gražu ne visada įmanomas, o ir ne visada pageidaujamas tiek dėl estetinių sumetimų (per daug „suvargęs nuo amžiaus“ ar tiesiog norisi kažko kita), tiek dėl grynai praktinių – pas nemažą (didžiąją?) dalį kišeninių laikrodžių prisukimo velenėlis yra ties 12 valanda ir tokį ciferblatą sumontavus į rankinį laikrodį viskas atrodytų gan keistai, kai 12 valanda butų ten, kur turėtų būti 3-ia, o ir skaičiai visi gulėtų šonu (nors tiesą sakant pvz. Omega yra kažkada gaminusi tokį serijinį laikrodį).

Kitas variantas yra (kaip gi kitaip) įsigyti ciferblatą iš Kinijos. Jie nėra brangūs (nuo ~$15), bet jų bėda ta, kad jų pasirinkimas yra išties nedidelis, o juk ciferblatas šiaip ar taip yra laikrodžio veidas, kuris, nesinorėtų, kad būtų toks pats, kaip pas visus kitus.

Naujo (užsakomojo) ciferblato padarymas galimas keliais būdais. Neaptarinėsiu pvz. karštosios emalės (toks ciferblatas gali kainuoti ir ne vieną tūkstantį) ar juvelyrinių ciferblatų iš brangiųjų metalų. Populiaresni mėgėjams prieinami būdai būtų: šaltoji „emalė“, kuri pusėtinai imituoja tikrą (minėtą karštąją) emalę, bet nereikalauja ciferblatų daugkartinio „kepimo“ krosnyje; tamponinė spauda (angl. pad printing), kai ciferblato piešinys ant pagrindo atspausdinamas specialaus guminio (silikoninio) tampono pagalba; lazerinis pjaustymas / graviravimas, kai reikiamas piešinys (ženklai, skaičiai) išpjaunami ar išgraviruojami ciferblato ruošinyje, o paskui užpildomi dažais ir/ar liuminoforu (kartais tokiu būdu daromi daugiasluoksniai ažūriniai ciferblatai); CNC pjaustymas ir graviravimas; pjaustymas / graviravimas pantografu (t.y. iš esmės rankomis); miniatiūrinė tapyba ant ruošinių (vėlgi, rankomis).

Tokių ciferblatų kainos prasideda nuo ~$25 ir (žinoma) gali siekti kelis šimtus. Tipinė užbaigto tokio individualizuoto ciferblato kaina būtų kokie ~$80-120 (čia vėlgi – jei tai nėra kažkas įmantraus / ypatingo).

P1080415v

Keli ciferblatai (nuo viršaus pagal laikrodžio rodyklę): tipinis kiniškas; senas (tikėtina XIX a.), tačiau nenaudotas rankomis pieštas emalinis kišeninio laikrodžio; įdomus rankinio laikrodžio ’70-ųjų stiliaus (ir gamybos, nors vėlgi, nebuvęs dar naudotas) pagamintas greičiausiai tamponinės spaudos būdu; žalvarinis pilot (t.v. gradmass) ciferblato ruošinys, kurį dar reikia dažyti / dengti liuminoforu; senas štampuotas art noveau stiliaus ciferblatas (kaip matosi, jis buvo naudotas ir aišku, kad prieš naudojant jį tektų valyti / poliruoti).

 

 1. Rodyklės.

Joms galioja tas pats, kas buvo pasakyta apie ciferblatus – tam tikrais atvejais yra įmanomas rodyklių buvusių su mechanizmu naudojimas, tačiau jei jų nėra irba jos netinka, tada tenka jas pritaikyti nuo kito laikrodžio ar naudoti, atitinkamai pritaikius, universalias. Teoriškai pageidaujamos išvaizdos rodykles galima išpjauti lazeriu iš ~0.2-0.4mm storio žalvario ar plieno (ir aš net planuoju tą kada nors pabandyt, bet kol kas tuo nesu rimčiau užsiėmęs).

Tiesą sakant būtent rodyklės yra daugiausia problemų sukelianti daugumos projektų dalis, kadangi kiekvieną kartą reikia sugebėt surasti / parinkti / pritaikyti tinkamas rodykles. “Tinkamas”, čia turima omenyje ne tik ir ne tiek pagal stilistiką ir dydį, bet tinkamas fiziškai – tinkamų ilgių, ir kas dar svarbiau, su tinkama montavimo skyle, kuria rodyklė tvirtinasi (užsimauna) ant atitinkamos mechanizmo ašies. Šios skylės skersmuo yra visiškai kritiškas dalykas – kadangi rodyklė laikosi grynai įvaržos dėka, tai per didelė skylė reiškia, kad ji nestovės tvirtai, o sukiosis ir nukris… o jei ta skylė bus per maža – tada rodyklė tiesiog neužsimaus. Skirtumas tarp „neužsimauna“ ir „per didelė“ yra kelios šimtosios milimetro dalys. Kadangi jokio standartizavimo nėra, tai vos ne kiekvienas mechanizmas reikalauja kitokio skersmens skylių pas minutinę ir valandinę rodyklę (sekundinių rodyklių montažinės skylės irgi skiriasi, bet jos lengviau pritaikomos). Jei tos skylės per mažos – teoriškai jas yra įmanoma padidint (pragrežt, prašlifuot arba pra‘broach‘int***), bet praktiškai yra daugybė problemų – tas padidinimas įmanomas tik labai ribotas (~+0.05mm… paprastai) dėl to reikia parinkt tokias rodykles, kurios ir šiaip jau beveik tinka; rodyklės metalas turi būti pakankamai storas, nes kitaip rodyklė tiesiog sulūš**** bebandant ją adaptuot; plieninių rodyklių metalas dažniausiai išvis yra per kietas, kad jį realistiškai būtų įmanoma apdorot… etc. Per dideles skyles vėlgi teoriškai įmanoma sumažint (apspaudžiant ar naudojant įvores ar užlituojant skylę ir padarant iš naujo reikiamo dydžio ar pan.), bet tai taip pat reiškia labai daug labai kruopštaus darbo.

Tai nors rodyklių kainos ir pakankamai nedidelės – paprastai nuo keliolikos iki keliasdešimties dolerių, – bet į tai neįskaičiuotos visos komplikacijos su jų parinkimu ir adaptavimu.

P1080428v

Kadangi tingėjau traukti mano turimas rodykles iš individualių maišelių ir jas dekoratyviai dėlioti tam, kad gražiai nufotografuoti (kaip kad mechanizmus ir korpusus) tai įdedu šią “asociatyvią nuotrauką”, kuri turi parodyt, kad reik turėt rodyklių daug tam, kad bebandydamas jas adaptuot galėtum keletą sugadint be širdies skausmo :). Nuotraukoje chronografo sekundinės rodyklės.

 

 1. Dirželis

Pigiausi (vėlgi, kinietiški) laikrodžio dirželiai kainuoja nuo ~$5 netgi su sagtim (bet jie, kaip ir galima tikėtis už tokią kainą, jau yra visai niekam tinkamos kokybės). Normalų (normalios naudotinos kokybės) dirželį galima nusipirkti jau už ~$15-25; rankų darbo – už ~$50-150; ir žinoma kaina gali siekti kelis šimtus už egzotiką (krokodilo, dramblio odą, sudėtingą konstrukciją ar pan).

Sagtis dirželiui irgi kainuoja įvairiai – nuo nemokamos, atkeliaujančios kartu su dirželiu, iki keliasdešimties ar net $100+ už rankų darbo sagtis.

P1080436v

Keletas dirželių iliustracijai. Įdomiausias matyt antrasis – jo viršus (anot pardavėjo) iš varlės (rūpužės?) odos.

 

 1. Pagalbinės detalės.

Čia patektų visa tai, kad gali būti reikalinga kiekvienu konkrečiu atveju. Dažnai būna reikalingas mechanizmo laikymo žiedas (angl. movement ring), kuris, kaip sako jo pavadinimas, yra skirtas laikyti ir pozicionuoti mechanizmą korpuse. Dažnokai taip pat gali būt reikalinga prisukimo karūnėlė (pvz. dėl to, kad ta, kuri buvo su korpusu, netinka). Kartais gali tekti įsigyti irba užsakyti padaryti dar kokias nors reikiamas detales – varžtus, spyruokles, vielas, o-ringus etc.

 1. Darbas.

Jei vertinti projekto kainą pilnai, tada matyt reiktų pridėti ir darbo kainą. Tai sunku paprastai įvertinti (nes tokios apskaitos nevedu), bet viena iš esminių dedamųjų yra įdėtas darbo valandų kiekis. O jis svyruoja (priklausomai nuo projekto sudėtingumo) nuo minimum kokių penketo iki keliasdešimt ar net kelių šimtų valandų. Tą reiktų padauginti iš kažkokio (neaišku) valandinio įkainio…

 

Summa sumarum.

Iš to, kas aprašyta, manau jau visiškai akivaizdu, kad baigto laikrodžio kaina gali būti itin įvairi. Pigiausias variantas surinkas iš standartinių kinietiškų dalių atsieitų matyt kokius $100, tačiau tokio net daryt neverta – paprasčiau būtų tiesiog nusipirkti tam pačiam ebay jau padarytą Kinijoj laikrodį. Kitame spektro gale būtų projektai, kurių vertė skaičiuojama tūkstančiais…

Jei žiūrint praktiškai, tai norint pačiam pasidaryti projektą panašų į matomus šiame blog‘e, jo savikaina priklausomai nuo konkrečių aplinkybių (konkrečių pasirinktų dalių, reikalingų papildomų išlaidų smulkmenoms, sėkmės įsigyjant mechanizmą etc.), būtų maždaug nuo $200 iki $550 – ­diapazonas platus, bet turėtina omenyje, kad net ir neraškant žvaigždžių nuo dangaus, o darant viską (sąlyginai) taupiai, dalių kainos, kaip jau buvo minėta aukščiau, gali skirtis tris ir daugiau kartų. Kita vertus, apetitas ateina bevalgant… ir ką nors darant kaskart norisi tai padaryti kuo geriau ir kuo įdomiau, dėl ko ir projektų kainos turi tendenciją augti (todėl ir ta viršutinė riba išties visai nėra viršutinė ;) ).

Minėta savikaina šiuo atveju žinoma yra ne tikroji savikaina, bet tokia „hobisto savikaina“ – t.y. tai TIK pačių laikrodžio dalių bei darbų, kuriuos atlieki ne pats, kaina, neįskaitant į ją minėtų bent jau (tipiniu atveju) kelių dešimčių valandų darbo (bei tam darbui reikiamų instrumentų bei įrangos įsigijimo) kainos ir jau išvis nekalbant apie šimtus (tūkstančius?) valandų protinio darbo mąstant ką, kaip ir kodėl daryti, ieškant iškilusių problemų sprendimo, etc.

P1080439v

Apibendrinanti šį įrašą “asociatyvi nuotrauka” ;)

 

_____________________________________________

* Jei trumpai: ne, aš praktiškai nedarau laikrodžių pagal užsakymus. Pirmiausia ir labiausia todėl, kad tai man yra hobis, o ne darbas ir aš išties neturiu noro, kad hobis man asocijuotųsi su pareiga kažką padaryt iki tam tikro laiko ir už tam tikrą kainą etc.
Nors žinoma visada pasitaiko išimčių (galbūt jei projektas išties man būtų labai įdomus ir nesusijęs su terminais gal jo ir imčiaus), o ir šiaip kartais visokių minčių man kyla (pvz. padaryti nedidelę 5-7 laikrodžių seriją pardavimui)… parašysiu gal apie jas kada vėliau.

** Visos kainos nurodytos JAV doleriais todėl, kad absoliuti dauguma laikrodžių dalių yra perkamos už juos ir man jau tapę įprasta kalbant apie laikrodžius viską vertinti būtent jais.

*** Neįsivaizduoju kaip tai lietuviškai… tempimas gal?

**** Ar ‘suluž’? :)

Updated: 2019-04-08 — 14:19

4 Comments

Add a Comment
 1. Laba diena Domina laikrodis ,kiseninis, ymanoma jy su jusu pakalba sukurti?

  1. Audrius / lietuvoslaikrodis.lt

   Nelabai užsiimu (= neužsiimu) kišeninių laikrodžių darymu… Bet galit brūkštelt man į e.paštą su mintimis apie tai ko norite – gal galėsiu kuo patarti.

 2. Audrius / lietuvoslaikrodis.lt

  Brūkštelkit man į: lietuvoslaikrodis {at} gmail com
  Jei galėsiu kuo nors padėt…

 3. Laba diena,

  Galetumete pakonsultuoti del laikrodzio gamybos.

  Dekoju,
  Arturas
  868536154

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *