Kodėl ‘Lietuvos Laikrodis’?

P1080258vv

 

Įsivaizduoju, kad iš pirmo žvilgsnio žmogui, kuris nėra susidūręs, šio tinklapio pavadinimas gali nuskambėti kiek keistai. Įtariu netgi, kad nieko nežinančiam žmogui išgirdus šį pavadinimą pirmoji asociacija ateinanti į galvą būtų, kad tai tinklapis apie Lietuvos politiką, visuomeninį gyvenimą ar dar ką panašaus (pagal asociaciją su „Lietuvos rytu“, „Lietuvos žiniom“, „Lietuvos aidu“ etc. :) ) . Tai kodėl gi tada būtent toks pavadinimas?

Man ėmus domėtis laikrodininkyste ir konstruot laikrodžius, pirmieji (ir antrieji ir manau dar jų bus ir ateityje) laikrodžiai, kuriuos aš padariau, buvo t.v. sterilūs – t.y. ant jų ciferblatų ar korpusų nebuvo jokių užrašų (ar bent jau jokių užrašų nurodančių gamintoją). Bet ilgainiui, kaip ir kiekvienam autoriui (gamintojui? ;) ) kilo noras savo padarytus darbus (laikrodžius) kaip nors identifikuoti – „pasirašyti“ artai „užbrandinti“. Galima žinoma teigt, kad jie ir taip patys save identifikuoja – jų, viena vertus, yra tik vienetai, kita vertus, kiekvienas jų yra pakankamai individualus, kad būtų atpažįstamas, bet vis dėl to… kiekvienas laikrodžių gamintojas turi savo brandą… net jei tas gamintojas tik atskiras konstruktorius, o brandas tik mikronano…pikobrandas :D.

P1080263vv

 

Laikrodžių gamintojų ženklai / vardai / brandai niekuo nesiskiria nuo kitų prekės ženklų: kartais tai tiesiog įkūrėjo vardas (‚A.Lange & Sohne’, ‘Laurent Ferrier’)… ar jo anagrama (‘Enicar’)… ar trumpinys (‘Arsa’), įkūrimo vietos vietovardis (‚Helvetia‘, ‚Longines‘, ‚Waltham‘), o kartais tiesiog koks nors žodis turintis tam tikrą prasmę (‚Minerva‘, ‚Zodiac‘) arba ne (‚Rolex‘). Kai kurie gamintojai turėjo (ar turi) net po keletą prekės ženklų atsižvelgiant į rinkas / klientus į kuriuos orientuojamasi.

Vienas dalykas, kuris yra populiarus tarp laikrodžių gamintojų yra senų vardų/firmų prikėlimas – tokios šiuolaikinės firmos kaip Nomos ar H.Moser tai laikrodžių firmos, kurios iš esmės netgi ne atkurtos, kiek sukurtos iš naujo ir pavadintos senųjų firmų vardais ir (daugiau ar mažiau) tęsiančios praeities laikrodžių gamintojų tradicijas. Lietuvoje laikrodžius gaminančių firmų (bent jau rankinius/kišeninius*) nebuvo, tačiau!

P1080260vv

Mano turimas tarpukario Lietuvos ‘Lietuvos laikrodis’. Panašu, kad užrašas ‘Lietuvos Laikrodis / Ankeris’ atspaustas ant jau gatavo ciferblato – žiūrint su padidinimu matosi, kad jo spalva skiriasi nuo visų kitų ciferblato žymių (linijų, skaičių).

 

Tarp antikvarinių tarpukario  (kišeninių) laikrodžių iš Lietuvos Respublikos, laikas nuo laiko pasitaiko tokių, ant kurių ciferblato parašyta „Lietuvos Laikrodis“. Tai akivaizdžiai kažkokio tarpukario importuotojo naudotas prekės ženklas. Deja, bet jokios papildomos informacijos apie juos (apart pačių laikrodžių nuotraukų) man rast nepavyko. Patys laikrodžiai, pažymėti šiuo vardu, šveičariški. Panašu, kad buvo ne vienas gamintojas iš kurio buvo perkama – yra bent du skirtingi mechanizmai, skiriasi ciferblatai ir korpusai. Jie nėra pačios aukščiausios klasės, bet, kita vertus, nėra ir piguva (t.y. ne taip vadinami ‚dollar watch‘ su štampuotais iš plieno mechanizmais) – kažkas link vidurio. Mechanizmai, ant kurių gamintojas nenurodytas**, yra ankeriniai (dėl to ir užrašas ant ciferblato ‘ankeris’)*** turi 15 rubinų, kurie užtikrina gerą ilgaamžiškumą (esant normaliai priežiūrai žinoma), korpusai paprasti, ne vertingųjų metalų. Apibendrinant – savo laiku tai turėjo būti kokybiški laikrodžiai skirti matuoti laikui, o ne pademonstruoti prabangą.

P1080267vv

Kaip ant paties mechanizmo parašyta – jis šveicariškas ir turi 15 akmenų. PAT+ reiškia šveicarišką patentą, o D.R.P. (Deutsches Reichpatent) – vokišką. Tais laikais rašyti ant mechanizmų, kad jie (paprastai kokia nors atskira ir nebūtinai reikšminga ypatybė) yra patentuoti buvo madinga :) [edit 2019-02-23: dėl kalibro žr. komentaruose]

Gal tai nėra nei Lange, nei Zenith, anei net koks Longines… ir galbūt tas „Lietuvos Laikrodis“ ir skamba šiek tiek pretenzingai ;), bet jis aiškiai kalba kas tai per laikrodis, tai aiškus vardas, kuris buvo orientuotas į Lietuvą ir skirtas būtent Lietuvai. Ir kai bedarant vieną laikrodį prireikė užsakyti jam ciferblatą, mintis apie tai, kad daryti šį ciferblatą ne sterilų (tuščią), o pažymėtą užrašu „Lietuvos Laikrodis“, buvo akivaizdi. Taip atsirado pirmasis XXI a. „Lietuvos Laikrodis“ :).

Ir, esu tikras, ne paskutinis.

Naujas Lietuvos Laikrodis, su senuoju, kuriam 70+ metų.

 

Ir dar pabaigai keletas kitų senų (tarpukarinių) ‘Lietuvos Laikrodžių’ nuotraukų (dauguma jų – iš interneto):

CAM00516vv

Lietuvos Laikrodis eksponuojamas Klaipėdos Laikrodžių muziejuje (atsiprašau už kokybę – fotografuota telefonu per vitrinos stiklą). Kaip matyti ciferblatas yra metalinis štampuotas (centrinėje dalyje matosi reljefinis raštas).

 

??????????????????????????????

Šis laikrodis prieš kurį laiką buvo pardavinėjamas Latvijoje. Ciferblatas skirtingas nei pas mano turimą (tačiau mechanizmas tas pats).

 

2

O čia jau visai kitoks ‘Lietuvos Laikrodis’: ciferblatas emalinis(!), be užrašo “ankeris” (nors esu matęs ir emalinį ciferblatą su šiuo užrašu) ir kitas mechanizmas.

 

4

Kaip minėta, mechanizmas skirtingas, bet irgi šveicariškas ankerinis su 15 akmenų.

 

$_57avv

Ir pačiai pabaigai toks keistas variantas pardavinėtas Ebay. Kaip matyti užrašas yra ‘Lietuvos Watch’, ne ‘Lietuvos Laikrodis’. Įdomu ar čia importuotojoas buvo tas pats, kaip ‘Lietuvos Laikrodžių’ ar čia kažkokia konkuruojanti firma. Taip pat smalsu koks jame buvo mechanizmas (nes tas kuris jame dabar akivaizdžiai yra pakeistas, nes ir nelabai tinka į korpusą ir yra cilindrinis (o ciferblatas, kaip matyti, mini ankerį)).

________________________

* Senovėje (XVI-XVIIIa.(?)) Vilniuje netgi yra buvęs laikrodininkų cechas ir Laikrodžių muziejaus rinkiniuose (Klaipėdoje) yra keletas Lietuvoje gamintų pastatomų (baldinių) laikrodžių.

** Manau ilgainiui išsiaiškinsiu, kas yra gamintojas(-ai) pagal mechanizmo(-ų) dizainą… bet kol kas dar neatsekiau.

*** Kas turi rodyt aukštesnę kokybę / tikslumą lyginant su tuo metu vis dar gan populiariais cilindrinio tipo mechanizmais. O pats žodis ankeris lietuviškai žinoma reiškia inkarą (dėl vienos tokio tipo laikrodžių mechanizmo detalės panašumo į pastarajį).

Updated: 2019-02-23 — 21:49

17 Comments

Add a Comment
 1. Turiu kišeninį LIETUVOS LAIKRODIS ANKERIS.Apačioje sekundininkas.Iš kitos pusės atsidaro du dangteliai.Jei ką sudomins,rašykite arba skambinkite.

  1. Domina lietuviškas laikrodis jei turit

  2. Labas Arunai,
   Ar turite Lietuvos Laikrodis Ankeris?

   Robertas

 2. Gal kas turi parduoti sena laikrodi? 860162849

 3. Sveiki,

  Turiu puikiai veikiantį kišeninį laikrodį su užrašu Lietuvos watch, bet be užrašo ankeris po apačia. Ar tai dar kitas modelis?

  1. Audrius / lietuvoslaikrodis.lt

   Nemanau, kad čia galima kalbėti apie “modelius”. Spėju,kad tiesiog būdavo užsakoma iš gamintojo partija laikrodžių, o juos išpardavus – užsakoma kita. Ir nebūtinai iš to paties gamintojo :) Kuris jau tikrai nemokėjo lietuviškai. Iš ten ir ta pavadinimų įvairovė: Lietuvos Laikrodis, Lietuvos Watch, Lituania Laikrodis…

 4. Laikrodzio su uzrasu ‘Lietuvos Laikrodis / Ankeris’ (Pat. D.R.P., Swiss Made, 15 Jewels) kalibras yra Felsa 125 (AM 125), 1936m.

  1. Audrius / lietuvoslaikrodis.lt

   Dėkui :)
   Dabar matau, kad Ranfft jį rodo.

 5. Sveiki,
  turiu kišeninį laikrodį su užrašu ant ciferblato “Lietuvos Swich Laikrodis”. Neveikiantis, tačiau būtų įdomu, kokia jo vertė galėtų būti?

  1. Atsiprašau, užrašas “Lietuvos Watch Ankeris”…:)

   1. Audrius / lietuvoslaikrodis.lt

    Na, jie niekam apart lietuvių nėra įdomūs, o turint omeny, kad tai tikrai niekuo neypatingi ir savo esme nebrangūs laikrodžiai… nemanau, kad vertas daug.

 6. Labai įdomu, norėtųsi daugiau detalesnės informacijos. Įdomu, kokia nuomonė, apie skelbiu.lt nuolatos talpinamus laikrodžius su lietuviškais brandais?

  1. Audrius / lietuvoslaikrodis.lt

   Ką būtent Jūs turit omeny? Kažkaip bent aš tai ten nieko nerandu…

 7. Sveiki.Galiu pasigirti kaip paveldėtojas turys kišeninį laikrodį ant kurio taip ir užrašyta” Lietuvos laikrodis Ankeris” Manau, kad jis sidabrinis(korpusas).Mechanizmas Šveicariškas.Sugedes.Vietinis meistras Jurbarke pataisyt atsisakė,nerasias tokios detalės.Jis panašiai toks koks nupaveisluotas viename iš Jūsų straipsnių.Jeigu būtų galimybė suteikti jam gyvybę …mielai su Jumis pabendraučiau.Tel.;861367267 Gintaras.

  1. Sveiki.Ar turite dar laikrodi?

   1. Sveiki as turiu toki lietuvos laikrodi ankeri, veikianti su deklu 863065616 butu idomu suzinot verte :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *